2021 CrossFit Games Individual and Team Day 2 Leaderboard

Men’s Leaderboard

RANKNAMEPOINTS
1JUSTIN MEDEIROS744
2BRENT FIKOWSKI723
3PATRICK VELLNER674
4SAXON PANCHIK644
5ALEX VIGNEAULT624
6BJÖRGVIN KARL GUÐMUNDSSON620
7JONNE KOSKI619
8GUILHERME MALHEIROS603
9ROYCE DUNNE547
10TRAVIS MAYER545

Women’s Leaderboard

RANKNAMEPOINTS
1TIA-CLAIR TOOMEY861
2LAURA HORVÁTH723
3KRISTIN HOLTE684
4AMANDA BARNHART678
5BROOKE WELLS660
6HALEY ADAMS658
7KRISTI ERAMO O’CONNELL633
8ANNIE THORISDOTTIR626
9GABRIEL AMIGAŁA606
10MALLORY O’BRIEN563

Team’s Leaderboard

RANKNAMEPOINTSEVENT 1EVENT 2EVENT 3EVENT 4EVENT 5EVENT 6
1CROSSFIT MAYHEM6911st (43:49.35)100 pts1st (11:09.49)100 pts1st (CAP+1)100 pts1st (25:37.73)100 pts1st (12:14.81)100 pts1st (01:58.64)100 pts
2CROSSFIT URBAN ENERGY5686th (46:12.48)85 pts3rd (11:12.51)94 pts4th (CAP+13)91 pts18th (CAP+16)49 pts12th (14:01.21)67 pts7th (02:08.31)82 pts
3PLUS64 CROSSFIT55314th (47:34.11)61 pts5th (11:59.95)88 pts19th (CAP+43)46 pts4th (CAP+4)91 pts2nd (12:33.22)97 pts4th (02:05.11)91 pts
4CROSSFIT54112th (47:23.44)67 pts14th (CAP+7)61 pts5th (CAP+16)88 pts6th (CAP+8)85 pts7th (13:35.49)82 pts3rd (02:04.79)94 pts
5CROSSFIT OSLO52115th (47:44.64)58 pts6th (CAP)85 pts9th (CAP+23)76 pts25th (CAP+21)32 pts6th (13:19.72)85 pts2nd (02:02.52)97 pts
6CROSSFIT GENASE5029th (46:41.01)76 pts4th (11:37.11)91 pts1st (CAP+1)100 pts10th (CAP+10)73 pts4th (13:01.42)91 pts14th (02:11.58)61 pts
7CROSSFIT PRO14892nd (45:25.21)97 pts6th (CAP)85 pts1st (CAP+1)100 pts2nd (25:45.31)97 pts19th (14:30.52)46 pts27th (02:26.06)28 pts
8CROSSFIT SURBITON4813rd (45:42.68)94 pts10th (CAP+5)73 pts19th (CAP+43)46 pts13th (CAP+11)64 pts3rd (12:56.73)94 pts13th (02:10.63)64 pts
9CROSSFIT RESURRECTION47516th (48:06.19)55 pts6th (CAP)85 pts19th (CAP+43)46 pts13th (CAP+11)64 pts13th (14:06.41)64 pts6th (02:08.03)85 pts
10CROSSFIT REIGNITED ILM43511th (46:51.81)70 pts11th (CAP+6)70 pts10th (CAP+28)73 pts25th (CAP+21)32 pts5th (13:12.11)88 pts11th (02:09.69)

2021 CrossFit Games Individual Results Day Two

Event 5 (4 rounds scored for time)

  • 4 rope climbs
  • 500/400 ski erg
  • Sand bag carry

Men Top Five Results Event 5:

  1. Patrick Vellner — 11:49.00 (100 points)
  2. Brent Fikowski — 12:01.27 (97 points)
  3. Royce Dunne — 12:01.53 (94 points)
  4. Justin Medeiros — 12:05.77 (91 points)
  5. Henrik Haapalainen — 12:09.89 (88 points)

Women Top Five Results Event 5:

  1. Laura Horváth — 11:41.55 (100 points)
  2. Gabriela Migała — 11:56.87 (97 points)
  3. Haley Adams — 12:03.29 (94 points)
  4. Kristin Holte — 12:13.69 (91 points)
  5. Kristi Eramo O’Connell — 12:14.22 (88 points)

Events 6/7

5 rounds for time; 7-min time cap:
250-m run
1 clean

Women: 165 | 175 | 185 | 195 | 205 lb.  
Men: 245 | 265 | 285 | 305 | 315 lb.

Then after 7 minutes
5 rounds for time; 8-min time cap:
250-m run out of the Coliseum
1 clean

Women: 210 | 215 | 220 | 225 | 230 lb.
Men: 325 | 335 | 340 | 345 | 350 lb.

Men’s Top Five Results Event 6

  1. Jeffrey Adler — 05:45.01 (100 points)
  2. Bayden Brown — 05:46.56 (97 points)
  3. Travis Mayer — 05:51.30 (94 points)
  4. Alex Vigneault — 05:52.50 (91 points)
  5. Saxon Panchik — 05:53.66 (88 points)

Women’s Top Five Results 6

  1. Tia-Clair Toomey — 05:43.17 (100 points)
  2. Kristi Eramo O’Connell — 05:45.88 (97 points)
  3. Kristin Holte — 06:07.08 (94 points)
  4. Amanda Barnhart — 06:08.64 (91 points)
  5. Laura Horváth — 06:09.73 (88 points)

Men’s Top Five Results Event 7

  1. Guilherme Malheiros — 04:51.61 (100 points)
  2. Jeffrey Adler — 04:59.78 (97 points)
  3. Alex Vigneault — 05:23.83 (94 points)
  4. Royce Dunne — 05:37.32 (91 points)
  5. Saxon Panchik — 05:43.34 (88 points)

Women’s Top Five Results Event 7

  1. Tia-Clair Toomey — 04:44.93 (100 points)
  2. Laura Horvath — 04:57.22 (97 points)
  3. Gabriela Migala — 05:13.84 (94 points)
  4. Amanda Barnhart — 05:16.45 (91 points)
  5. Kristi Eramo — 05:33.33 (88 points)

Event 8 

  • Handstand Walk

Men Top Five Results Event 8:

  1. Scott Panchik — 02:05.21 (100 points)
  2. Justin Medieros — 02:15.33 (97 points)
  3. Samuel Cournoyer — 02:19.58 (94 points)
  4. Royce Dunne — 02:39.72 (91 points)
  5. Guilherme Malheiros — 02:45.87 (88 points)

Women Top Five Results Event 8:

  1. Danielle Brandon — 01:43.91 (100 points)
  2. Haley Adams — 02:04.47 (97 points)
  3. Brooke Wells — 02:08.08 (94 points)
  4. Tia-Clair Toomey — 02:54.30 (91 points)
  5. Kristin Holte — 03:00.3 (88 points)

Event 9:

  • For time, 21-15-9 reps of the following:
    Echo bike (calories)
  • Snatches (short bars)
    • Men — 105 pounds
    • Women — 75 pounds
      Time cap: eight minutes

Men Top Five Results Event 9:

  1. Brent Fikowski — 03:31.25 (100 points)
  2. Alex Vigneault — 03:37.93 (97 points)
  3. Chandler Smith — 03:39.77 94 points)
  4. Travis Mayer — 03:40.07 (91 points)
  5. Patrick Vellner — 03:41.08 (88 points)

Women Top Five Results Event 9:

  1. Amanda Barnhart — 04:01.79 (100 points)
  2. Annie Thorisdottir — 04:07.26 (97 points)
  3. Laura Horváth — 04:22.04 (94 points)
  4. Ellie Turner — 04:25.98 (91 points)
  5. Tia-Clair Toomey-Orr — 04:45.20 (88 points)

Watch Day 2 Individual and Team Events

Leaderboard Day 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *